Kolumny betonowe

Detektyw w Rzeszowie
6 kwietnia 2020
Wypożyczenie lawety
21 kwietnia 2020
Detektyw w Rzeszowie
6 kwietnia 2020
Wypożyczenie lawety
21 kwietnia 2020

Wykorzystanie tub szalunkowych do budowy kolumn betonowych

Po pojawieniu się kartonowych tub szalunkowych, wzrosła popularność na kolumny betonowe. Tuba taka wykonana jest z kilku lub kilkunastu warstw kartonu, wewnętrzne ścianki wyłożone są odpornym na wodę papierem. Zewnętrzna warstwa jest impregnowana, więc tuby odporne są na deszcze.

O czym pamiętać przy zakupie tuby szalunkowej

Najistotniejszą rzeczą jest średnica tulei, ponieważ nie ma możliwości późniejszej zmiany. Wysokość może zostać z łatwością skrócona do uzyskania właściwej długości. Tuby są sprzedawane w stałych wymiarach, lecz jest możliwość zamówienia tulei w niestandardowych wymiarach. Niezbędne też są pręty stalowe wymagane do wykonania zbrojenia. Zazwyczaj do wypełnienia tulei wykorzystuje się część, betonu przywiezionego z wytwórni, którymi betonuje się stropy i wieńce. Do kolumn można dokupić ozdobne betonowe bazy i głowice. Bazy mocuje się na dole kolumny, a głowice na samej górze.

Wykonanie kolumny betonowej z użyciem tuby szalunkowej

Tuby szalunkowe są jednorazowe, tuleje takie są lekkie, co pomaga w transporcie na budowę. Tuby są wodoodporne, więc można je składować na zewnątrz. Należy jednak uważać, aby tuleje się nie powyginały. W trakcie budowy kolumny szykuje się zbrojenie, które musi być zakotwiczone w fundamencie. Na zbrojenie nasadza się kartonową tuleję i zabezpiecza przed przypadkowym przemieszczeniem podczas wypełniania. Szalunek wypełnia się stopniowo po 50 cm. Należy odczekać około tygodnia, aby beton mocno się związał, po tym czasie można zdemontować tubę. Można to wykonać z łatwością dzięki specjalnemu sznurkowi biegnącemu spiralnie przez całą tubę.

Zakup gotowych kolumn betonowych

Jeśli chcemy być pewni jakości i wykonania architektonicznych kolumn betonowych, dobrym pomysłem jest zakupić je u profesjonalnego wykonawcy, przykładowo Styrobud. W firmie zakupić też można gotowe betonowe bazy i głowice do zamocowania we własnych kolumnach. Firma ta od 10 lat produkuje wyroby betonowe takie jak kolumny architektoniczne i tralki, grille betonowe, ogrodzenia dwustronne i inne. Jako jedyni w Polsce produkują też wędzarnie betonowe, których montaż jest zdecydowanie mniej czasochłonny i kosztowny niż murowanie tradycyjnej wędzarni. Jako producent oferują konkurencyjne ceny przy wysokiej jakości produktu.